Dlaczego polityka dotyczy nas wszystkich?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

„Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie. Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi” – to dwa zdania Kurta Vonneguta, od których każdy z nas powinien zaczynać dzień. W epoce, gdzie wiedza jest powszechnie dostępna i możliwa do zdobycia, korzystamy z niej coraz mniej. Żyjemy w czasach, gdzie większość z nas ma potrzebę poczucia bycia poinformowanym, ale naprawdę wiedzieć wcale nie chce.

Czytamy coraz mniej, zadowalamy się tytułem, góra kilkoma zdaniami. Dziennikarze (w tym ja) wiemy o tym doskonale. Dlatego piszemy coraz krótsze teksty i dajemy im jeszcze bardziej krzykliwe tytuły. Wiedzą to też politycy. Osiągają mistrzostwo, jak w kilka sekund zdołać poruszyć nasze emocje i zdążyć powiedzieć to, co chcemy usłyszeć. Sens, prawda, wizja nie mają już znaczenia. Znaczenia ma to, że zaspokojona została potrzeba poczucia „bycia poinformowanym”. Że dostajemy każdego dnia kilka myśli, nad którymi możemy zaciekle dyskutować, spierać się, a nawet kłócić.

Reklama
Advertisement

Co spokojniejsi i w swoim przekonaniu mądrzejsi, stają się głusi na te polityczne dźwięki. Żyją w przekonaniu, że im bardziej uciekną od polityki, tym bardziej żyją szczęśliwym życiem. Prawda jest jednak taka, że im bardziej zamykamy się na politykę, tym ona nas bardziej dotyka. Co prawda możemy być jak dzieci, zamknąć oczy i myśleć, że jesteśmy niewidzialni. Możemy przestać słuchać polityków, bo „nas to nie dotyczy”. A im bardziej stajemy się głusi na to, co mówią i robią, tym bardziej pozwalamy, by robili i mówili to, co chcą, a nie to, co powinni.

Polityka ciebie nie dotyczy? Ale już podatki cię dotyczą, prawda? To, gdzie i kiedy możesz robić zakupy, też cię dotyczy, prawda? Jeśli i to nie, to przyznaj, że choć jakość powietrza, którym oddychasz, cię dotyczy. A to właśnie polityka i politycy decydują o tym wszystkim. To oni urządzają ci przestrzeń, w której żyjesz.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

[instagram-feed]

Reklama

Reklama