Mistrzowska Gdynia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

O tym, że Gdynia jest miastem sportu, nikogo nie trzeba już przekonywać. Zostało to dostrzeżone na arenie międzynarodowej, dzięki czemu w Gdyni regularnie goszczą najlepsi sportowcy z całego świata. Miasto sportu stało się miastem mistrzostw, czego doświadczać będziemy również w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach.

Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Półmaratonie, czy tegoroczne piłkarskie Mistrzostwa Świata FIFA U-20, Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, Aerobaltic, a także Red Bull Konkurs Lotów oraz Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB – wielkich sportowych imprez w Gdyni nie brakuje.
Nadmorskie położenie naszego miasta daje nieograniczone możliwości. Potwierdza to różnorodność imprez organizowanych w naszym mieście. Mamy wydarzenia związane z wodą, piłkarską murawą, przestrzenią powietrzną i miejską, na której będziemy gościć triatlonistów i rowerzystów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Reklama

 

Piłkarskie emocje na skalę świata

Zaledwie dwa lata po mistrzostwach Europy UEFA EURO U21 Polsce przypadła organizacja kolejnego wielkiego turnieju piłkarskiego – Mistrzostw Świata FIFA U-20. W gronie miast gospodarzy nie mogło zabraknąć nowoczesnej i prężnie rozwijającej się Gdyni wraz ze swoim Stadionem Miejskim, na którym odbędzie się aż dziesięć spotkań.

– Za organizację UEFA EURO U21 otrzymaliśmy najwyższe noty i jestem przekonany, że równie dobrze będzie w przypadku mistrzostw globu – dodaje Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Triathloniści na start!

Tradycją powoli stają się natomiast zmagania triathlonowe. Enea IRONMAN 70.3 Gdynia to dzisiaj najważniejsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. 4200 uczestników będą mieli do pokonania 1,90 km pływania, 90 km na rowerze, 21 km biegu. Rywalizacja toczyć się będzie w dniach 9-11 sierpnia.

Wyścig po nierównościach

Skoro ściganie na płaskim terenie, to musi być również takie po wybojach. W Gdyni 7 i 8 września zobaczymyMistrzostwa Polski w Maratonie MTB. Malownicze, niezwykle wymagające trasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego towarzyszyć będą uczestnikom w walce o najwyższe laury.

Rozegrane zostaną wyścigi mistrzowskie elity, kolarzy do lat 23 (80 km) oraz juniorów (60 km). A to wszystko pod szyldem 14. edycji 7R CST MTB Gdynia Maraton.

– Każde kolejne wydarzenie stanowi dla nas niezwykły zastrzyk energii. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte przez ostatnie lata pozwoli nam wznieść tę imprezę na wyższy szczebel.

– zauważa Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Powietrzne sztuczki

Z ziemi przenosimy się w przestworza! W sierpniu imprezowy kalendarz wypełni Gdynia Aerobaltic 2019. To niezwykle efektowne popisy w powietrzu mistrzów w swoim fachu.

Nie zabraknie wieczorno-nocnych pokazów lotniczych, pirotechnicznych, wielogodzinnych pokazów dynamicznych w powietrzu każdego dnia czy ponad 85 samolotów na wystawie statycznej. Będzie można nawet spędzić trzy noce na polu namiotowym na lotnisku w Gdyni-Kosakowie! To tam odbędzie się większość atrakcji. Nie zapominamy też o najmłodszych, na których czekać będzie bogaty program atrakcji, warsztatów i animacji.

Gdynia Aerobaltic 2019 to dwie lokalizacje: wspomniane lotnisko w Gdyni-Kosakowie (17-18 sierpnia) oraz Plaża Miejska (16-17 sierpnia).

Red Bull doda Ci skrzydeł!

Z pewnością nieco krócej od poprzedników latać będą twórcy innych maszyn. 3 i 4 sierpnia na Skwerze Kościuszki zobaczymy Himalaje kreatywności. Oto na specjalnie przygotowanej platformie staną uczestnicy Red Bull Konkursu Lotów. To zawody dla uzdolnionych konstruktorów i śmiałych pilotów. Ekipy projektują, budują i szybują w siną dal własnoręcznie wykonanymi maszynami latającymi… lub, do czego dochodzi znacznie częściej, zaliczają spektakularne lądowania na wodzie. Zespoły oceniane są za: długość lotu, kreatywność konstrukcji oraz wrażenie artystyczne.

Żeglarskie emocje

Między 22 lipca a 3 sierpnia gdyńską marinę opanują uczestnicy XX. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. To najbardziej prestiżowy cykl regat w Polsce i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego.

– Wiele wspólnego z prawdą ma często powtarzane hasło o Gdyni jako żeglarskiej stolicy. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie w naszym mieście jak w domu czują się żeglarze z całego świata– mówi Wojciech Szczurek.

W przeddzień regat VGSD miłośnicy żagli będą mieli okazję podziwiać młodych adeptów. Miasto z morza i marzeń otrzymało bowiem prawa do organizacji 2019 Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, które w Gdyni odbędą się po raz drugi w historii. Start 13 lipca.

Mistrzowski półmaraton 

W marcu 2020 roku Gdynia będzie z kolei gospodarzem mistrzostw świata w półmaratonie. O organizację wydarzenia ubiegały się również Kijów i Bogota.

Mistrzostwa świata w półmaratonie to jedna z najważniejszych imprez w lekkoatletycznym kalendarzu organizowana od 1992 roku. Tę samą trasę, co profesjonaliści, pokonają również amatorzy. W Gdyni wystartować może nawet 20 tysięcy zawodników!
Za dwa lata koniecznie musicie być z nami. Nie zawiedźcie!– zachęca Sebastian Coe, prezydent IAAF.

Półmaraton organizowany jest w Gdyni od trzech lat. Bieg bardzo szybko zyskał prestiż, co potwierdza m.in. certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który przyznawany jest imprezom o wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.

 

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama