Mistrzowska Gdynia

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

O tym, że Gdynia jest miastem sportu, nikogo nie trzeba już przekonywać. Zostało to dostrzeżone na arenie międzynarodowej, dzięki czemu w Gdyni regularnie goszczą najlepsi sportowcy z całego świata. Miasto sportu stało się miastem mistrzostw, czego doświadczać będziemy również w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach.

Przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Półmaratonie, czy tegoroczne piłkarskie Mistrzostwa Świata FIFA U-20, Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, Aerobaltic, a także Red Bull Konkurs Lotów oraz Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB – wielkich sportowych imprez w Gdyni nie brakuje.
Nadmorskie położenie naszego miasta daje nieograniczone możliwości. Potwierdza to różnorodność imprez organizowanych w naszym mieście. Mamy wydarzenia związane z wodą, piłkarską murawą, przestrzenią powietrzną i miejską, na której będziemy gościć triatlonistów i rowerzystów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Reklama
Advertisement

 

Piłkarskie emocje na skalę świata

Zaledwie dwa lata po mistrzostwach Europy UEFA EURO U21 Polsce przypadła organizacja kolejnego wielkiego turnieju piłkarskiego – Mistrzostw Świata FIFA U-20. W gronie miast gospodarzy nie mogło zabraknąć nowoczesnej i prężnie rozwijającej się Gdyni wraz ze swoim Stadionem Miejskim, na którym odbędzie się aż dziesięć spotkań.

– Za organizację UEFA EURO U21 otrzymaliśmy najwyższe noty i jestem przekonany, że równie dobrze będzie w przypadku mistrzostw globu – dodaje Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Triathloniści na start!

Tradycją powoli stają się natomiast zmagania triathlonowe. Enea IRONMAN 70.3 Gdynia to dzisiaj najważniejsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. 4200 uczestników będą mieli do pokonania 1,90 km pływania, 90 km na rowerze, 21 km biegu. Rywalizacja toczyć się będzie w dniach 9-11 sierpnia.

Wyścig po nierównościach

Skoro ściganie na płaskim terenie, to musi być również takie po wybojach. W Gdyni 7 i 8 września zobaczymyMistrzostwa Polski w Maratonie MTB. Malownicze, niezwykle wymagające trasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego towarzyszyć będą uczestnikom w walce o najwyższe laury.

Rozegrane zostaną wyścigi mistrzowskie elity, kolarzy do lat 23 (80 km) oraz juniorów (60 km). A to wszystko pod szyldem 14. edycji 7R CST MTB Gdynia Maraton.

– Każde kolejne wydarzenie stanowi dla nas niezwykły zastrzyk energii. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte przez ostatnie lata pozwoli nam wznieść tę imprezę na wyższy szczebel.

– zauważa Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Powietrzne sztuczki

Z ziemi przenosimy się w przestworza! W sierpniu imprezowy kalendarz wypełni Gdynia Aerobaltic 2019. To niezwykle efektowne popisy w powietrzu mistrzów w swoim fachu.

Nie zabraknie wieczorno-nocnych pokazów lotniczych, pirotechnicznych, wielogodzinnych pokazów dynamicznych w powietrzu każdego dnia czy ponad 85 samolotów na wystawie statycznej. Będzie można nawet spędzić trzy noce na polu namiotowym na lotnisku w Gdyni-Kosakowie! To tam odbędzie się większość atrakcji. Nie zapominamy też o najmłodszych, na których czekać będzie bogaty program atrakcji, warsztatów i animacji.

Gdynia Aerobaltic 2019 to dwie lokalizacje: wspomniane lotnisko w Gdyni-Kosakowie (17-18 sierpnia) oraz Plaża Miejska (16-17 sierpnia).

Red Bull doda Ci skrzydeł!

Z pewnością nieco krócej od poprzedników latać będą twórcy innych maszyn. 3 i 4 sierpnia na Skwerze Kościuszki zobaczymy Himalaje kreatywności. Oto na specjalnie przygotowanej platformie staną uczestnicy Red Bull Konkursu Lotów. To zawody dla uzdolnionych konstruktorów i śmiałych pilotów. Ekipy projektują, budują i szybują w siną dal własnoręcznie wykonanymi maszynami latającymi… lub, do czego dochodzi znacznie częściej, zaliczają spektakularne lądowania na wodzie. Zespoły oceniane są za: długość lotu, kreatywność konstrukcji oraz wrażenie artystyczne.

Żeglarskie emocje

Między 22 lipca a 3 sierpnia gdyńską marinę opanują uczestnicy XX. edycji Volvo Gdynia Sailing Days. To najbardziej prestiżowy cykl regat w Polsce i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego.

– Wiele wspólnego z prawdą ma często powtarzane hasło o Gdyni jako żeglarskiej stolicy. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie w naszym mieście jak w domu czują się żeglarze z całego świata– mówi Wojciech Szczurek.

W przeddzień regat VGSD miłośnicy żagli będą mieli okazję podziwiać młodych adeptów. Miasto z morza i marzeń otrzymało bowiem prawa do organizacji 2019 Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, które w Gdyni odbędą się po raz drugi w historii. Start 13 lipca.

Mistrzowski półmaraton 

W marcu 2020 roku Gdynia będzie z kolei gospodarzem mistrzostw świata w półmaratonie. O organizację wydarzenia ubiegały się również Kijów i Bogota.

Mistrzostwa świata w półmaratonie to jedna z najważniejszych imprez w lekkoatletycznym kalendarzu organizowana od 1992 roku. Tę samą trasę, co profesjonaliści, pokonają również amatorzy. W Gdyni wystartować może nawet 20 tysięcy zawodników!
Za dwa lata koniecznie musicie być z nami. Nie zawiedźcie!– zachęca Sebastian Coe, prezydent IAAF.

Półmaraton organizowany jest w Gdyni od trzech lat. Bieg bardzo szybko zyskał prestiż, co potwierdza m.in. certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który przyznawany jest imprezom o wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.

 

Przeczytaj również

Reklama