Subiektywne top 5 książek według Mariki Krajniewskiej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Każda okazja do popularyzacji czytelnictwa (o, jak naukowo brzmi!) jest dobra do osiągnięcia zamierzonego rezultatu. Zatem ogłaszam okazję: świętujemy nadchodzące lato, plany urlopowe, wakacyjne kocyki na trawce, szum morza, drineczki z palemką. A do tego – zawsze w pakiecie – dobra książka. No to zaczynamy.

Subiektywne Top 5 na najbliższy czas (kolejność przypadkowa, choć numer jeden z powodów osobistych lubię najbardziej) to:

Nr 5. Ofiary systemu. Sprawa Tomasza Komedy, Ivo Vuco– Tak, o tej sprawie już było dużo, a może wcale nie aż tak bardzo. Jedno jest pewne, dla ciekawych ludzkich historii i dramatów, w których zawinił system, jest to pozycja warta przeczytania. Ivo Vuco bardzo skrupulatnie odrobił zadanie domowe. I co najlepsze: nie wróży z fusów. Ta książka to obraz śledztwa i dziwnych, niewyjaśnionych kwestii. To obraz upadku moralności, sprawiedliwości i honoru. I w końcu – obraz bezsilności i walki z wiatrakami. Ofiary systemu. Sprawa Tomasza Komedy, Ivo Vuco, Wydawnictwo Dolnośląskie.

4. Współlokatorzy, Beth O`Leary– literatura obyczajowa ma to do siebie, że może być albo bardzo dobra, albo… lepiej, żeby jej nie było. Nie jest mi łatwo o tym pisać, ponieważ sama jestem autorką tego gatunku. I tak, owszem, w swojej przeważającej ilości, obyczajówka mnie po prostu nudzi. Czytam ją jednak namiętnie, szukając inspiracji i perełek. I tu ukłon w stronę młodej, zdolnej Beth, o której mówi się, że jest następną Jojo Moyes. Brawa dla pomysłu, który wywrócił wszystko do góry nogami. Bo wiecie, mówi się, że każdy temat już był w literaturze poruszony. I właśnie o to chodzi, by napisać o tym samym, ale z nowego punktu widzenia. Współlokatorzymają właśnie ten, nowy w literaturze punkt widzenia. Tytułowi mieszkańcy jednej z kamienic choć dzielą razem łóżko w malutkim pokoiku, nigdy się nie widzieli. Ona zajmuje łóżko w nocy, on w ciągu dnia, gdy ona jest w pracy. Prawda, że świetny pomysł na pokazanie rodzącej się relacji? Do tego lekki styl, szczypta humoru i to, co Tygryski lubią najbardziej – huśtawka emocjonalna. Współlokatorzy, Beth O`Leary, Wydawnictwo Albatros.

3. Nie ma, Mariusz Szczygieł– Hanna Krall dała autorowi radę: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”. To te słowa stają się myślą przewodnią książki lub pracy autora nad nią. Warto się nad tą myślą pochylić. I dojść do wniosków, które mogą być zaskakujące i bardzo pomocne. Kilka dni temu usłyszałam z kolei takie oto zdanie: „gdy chcesz być w pełni, to również musisz się otworzyć na odrobinę pustki, bo inaczej nie miałbyś pełni wszystkiego”. Aha! Taka to kwantowa ekwilibrystyka, którą niby rozumiemy, ale nie odnosimy się do niej na co dzień. A przecież kwantowy punkt widzenia tak bardzo ułatwia i upiększa codzienność. No, ale najpierw trzeba chcieć tę codzienność wynieść na poziom wyżej. Odeszłam jednak od tematu. Nie maskupia w sobie wrażliwość i niezwykłą siłę. Dwa w jednym. Ważna książka. Nie ma, Mariusz Szczygieł. Fundacja Instytut Reportażu.

2. Kotka i generał, Nino Charatischvilli– jeśli już pisać o historiach z wojną w tle, to właśnie tak. Każdy z nas ma własną prawdę, tak samo bohaterowie prozy Nino – każdy z nich ma swoją prawdę absolutną. To zwiększa ich autentyczność. Czytasz i wierzysz, że jeśli byś znalazł się w opisywanej rzeczywistości na pewno byś spotkał ich wszystkich. Gdy dochodzisz do tego przekonania, zaczynasz się bać. To piękny strach, uzależniający. Nino Charatischvilli wciąga nas w trzy historie, łączy świat współczesny z tym, który nie tak dawno mieliśmy za oknem. Rok 1995 to wojna w Czeczenii, bliska i zarazem daleka mi osobiście. Moje pisarskie olśnienia i marzenia nigdy nie przywiodły mnie do gruntownego potraktowania tego tematu, choć liznęłam go dość „emocjonalnie” w swojej książce Białe noce, wydanej nakładem wydawnictwa Papierowy Motyl. Nino jednak buduje mocną fabułę opartą na konflikcie czeczeńsko-rosyjskim, wprowadzając mój ulubiony zabieg – poszukiwań i rozgrzebywania przeszłości, o której chce się zapomnieć. Kotka i generał, Nino Charatischvilli, Wydawnictwo Otwarte.

1. Kawiarniane serwetki, praca zbiorowa– cieniutki tomik poetycki. Ważny z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że powstał w wyniku konkursu poetyckiego inspirowanego twórczością Agnieszki Osieckiej. Drugim, że zawiera wiersze współczesnych polskich poetów – kilkunastu! Nie ma tu znanej nam dobrze klasyki, choć tej klasyce utwory znakomicie dorównują. Nie ma moralizatorstwa, lecz punkt widzenia. Nie ma często spotykanej w poezji udręki podmiotu lirycznego, lecz są emocje, które z kolei prowadzą do nagłej ciszy i milczenia. Tego, co to jest złotem. Czy uchwycicie coś dla siebie? Zachęcam. Premiera tomiku 28 czerwca 2019. Kawiarniane serwetki, praca zbiorowa, red. Marika Krajniewska, Wydawnictwo Papierowy Motyl.

Reklama