Dusseldorf – kwiat cywilizacji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

GDZIE TO JEST:

Stolica kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfaila należy do aglomeracji Rhein-Ruhr i znajduje się w południowo-zachodnich Niemczech, na południowy Zachód od Zagłębia Ruhry. 

CIEKAWOSTKI:

Nazwa Düsseldorf wzięła się od połączenia dwóch wyrazów – Düssel, czyli nazwy dopływu Renu, mającego swoje ujście w tym miejscu oraz wyrazu Dorf, oznaczającego wieś. Ta ‘wieś’ jest jednak nieco myląca, bo miasto liczy sobie niemal 600 tysięcy mieszkańców. Jest to drugie po Kolonii największe miasto kraju związkowego NRW – Nadrenii-Północnej Westfalii, a zarazem stolica tego landu. 

WARTO ZOBACZYĆ:

Miasto urzeka swoim zadbanym centrum, z wieloma starymi kamienicami oraz piękną, długą promenadą nad Renem, zakończoną budynkiem parlamentu kraju związkowego oraz wielką wieżą telewizyjną, z której roztacza się widok na całą okolicę. W pogodne dni można z niej nawet dostrzec katedrę w oddalonej o blisko 40 km Kolonii. W Düsseldorfie jest też dużo futurystycznych, strzelistych wieżowców, różne budynki biurowe, a w dzielnicy portowej Medienhafen natkniemy się na charakterystyczne, powyginane budynki autorstwa Franka Gehrego, znanego m.in. z tego, że zajmuje się projektowaniem Muzeum Żydów w Warszawie. Warto również zobaczyć pozostałość zamku nad Renem, którą stanowi obecnie jedna wieża, położona przy głównym placu koło promenady. Tuż za nią znajduje się trzynastowieczny kościół pod wezwaniem św. Lamberta. Co ciekawe jest w nim pochowany biskup diecezjalny Gdańska – Carl Maria Splett, zaś na jego nagrobku możemy dostrzec katedrę oliwską, herb biskupstwa gdańskiego i panoramę gdańskiej starówki z Żurawiem. W okolicy jest też zabytkowy ratusz, a przed nim posąg Johanna Wilhelma II – XVIII-wiecznego władcy landu. W przypadku dalszych wojaży, warto się przejechać do dzielnicy Benrath, gdzie koło przystanku tramwajowego o nazwie “Schöne Aussicht” – czyli po prostu “Ładny widok” znajduje się malowniczy pałacyk noszący nazwę Schloss Benrath. 

 

Tekst: Piotr Stefanowski

Reklama