Poznań zaprasza

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Muzeum Narodowe w Poznaniu

„Choroba jako źródło sztuki”

Reklama

To wystawa o sztuce, która powstaje w zmienionej chorobą lub niepełnosprawnością kondycji ciała. Pokazuje relacje pomiędzy bólem i kreacją, związki pomiędzy chorobą a obrazem i rzeźbą. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy choroba autora uwidacznia się w dziele, czy jest artystycznym narzędziem, przyczyną tworzenia i jakie są jej ślady w sztuce.

Na wystawie znalazły się dzieła polskich artystów od XIX w. do czasów współczesnych, tworzących w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności. Maksymilian Gierymski czy Artur Grottger tworzyli tak, jakby choroby nie było. Jacek Malczewski przedstawiał jej ślady w autoportretach. Z własnym, okaleczonym chorobą wizerunkiem konfrontował się Zygmunt Waliszewski. Autor „Teorii widzenia” – Władysław Strzemiński, prawdopodobnie dysfunkcji wzroku zawdzięcza powstanie kompozycji unistycznych. Maria Jarema kierowała uwagę widza ku wnętrzu ciała. Choroba to temat rzeźb Aliny Szapocznikow, oswajającej się z destrukcją własnego organizmu i śmiercią. Katarzyna Kozyra choroby używa jako swoistego medium wyrazu. Ekspozycja jest okazją, żeby z innej perspektywy zobaczyć też dzieła Wyspiańskiego, Podkowińskiego, Wojtkiewicza, De Laveaux i wielu artystów współczesnych. Dzieła tworzone w różnych czasach, które łączy tytułowa choroba.

Wystawa czynna do 11 sierpnia 2019 r.

Fot. Fragment ekspozycji z rzeźbami Aliny Szapocznikow „Nowotwory uosobione” z 1971 r. Praca pochodzi z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (fot. Sławomir Obst).

Sezon festiwali w CK Zamek

CK Zamek w dniach 13-16 czerwca zaprasza na 12. edycję festiwalu Ethno Port Poznań, prezentującego muzykę wywodzącą się z tradycji kulturowej wybranych regionów świata.

Aktywność sceniczna i fonograficzna artystów przypisywana jest do kategorii world music, etno lub folk. Zaprezentują się zarówno artyści kultywujący tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, jak i ci, których projekty, stosując oryginalne środki artystycznej ekspresji, kreują nowe wartości. Podczas koncertu otwarcia wystąpi zespół Baul Meets Saz z Indii i Turcji. Ponadto będziemy mogli usłyszeć takie zespoły, jak: The Como Mamas z USA, Kapela Brodów, Laboratorium Pieśni oraz Odpoczno z Polski, Lina Babilonia Y Son Ancestros z Kolumbii, Lankum z Irlandii czy Maya Youssef z Syrii i Wielkiej Brytanii. Program, którego najistotniejszym elementem będą koncerty, uzupełnią: potańcówka, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy.

UWAGA: ARCYDZIEŁO!

Bertel Thorvaldsen (1770-1844) Ganimedes, marmur biały, 137 x 45 x 42 cm, wł. Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Ekspozycję sztuki zachodnioeuropejskiej w poznańskim Muzeum Narodowym zdobi akt młodego mężczyzny – mitycznego Ganimedesa, według mitologii greckiej uznawanego za najpiękniejszego młodzieńca na świecie. Oczarowany jego urodą Zeus uprowadził go na Olimp. Ganimedes został podczaszym bogów, a jego szczególnym zadaniem było nalewanie Zeusowi nektaru, który zapewniał mu nieśmiertelność i wieczną młodość. Rzeźba Thorvaldsena przedstawia stojącego Ganimedesa, trzymającego w prawej ręce dzban, a w lewej czarę. U jego stóp siedzi orzeł, symbolizujący Zeusa.

Słynny duński artysta, Bert Thorvaldsen, jest najwybitniejszym przedstawicielem rzeźby klasycystycznej I połowy XIX w. Wiele lat twórczych spędził w Rzymie. Otrzymywał zamówienia z całej Europy, także z Polski. Jest autorem warszawskich pomników: Mikołaja Kopernika oraz Księcia Józefa Poniatowskiego. Jego wspaniałe muzeum od ponad od 150 lat jest obowiązkowym punktem zwiedzania Kopenhagi.

Statua Ganimedesa została zamówiona w 1818 r. przez Atanazego Raczyńskiego u artysty w Rzymie. Zrealizowana po ponad trzech latach, została wysłana najpierw do zamku Raczyńskich w Zawadzie, następnie przewieziona do Berlina, by w końcu wraz z ogromną kolekcją sztuki w 1903 r. trafić do poznańskiego muzeum. Od ponad 100 lat jest perłą kolekcji!

Przeczytaj również

Reklama