Poznań zaprasza

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Muzeum Narodowe w Poznaniu

„Choroba jako źródło sztuki”

Reklama

To wystawa o sztuce, która powstaje w zmienionej chorobą lub niepełnosprawnością kondycji ciała. Pokazuje relacje pomiędzy bólem i kreacją, związki pomiędzy chorobą a obrazem i rzeźbą. Jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy choroba autora uwidacznia się w dziele, czy jest artystycznym narzędziem, przyczyną tworzenia i jakie są jej ślady w sztuce.

Na wystawie znalazły się dzieła polskich artystów od XIX w. do czasów współczesnych, tworzących w warunkach długotrwałej fizycznej niepełnosprawności. Maksymilian Gierymski czy Artur Grottger tworzyli tak, jakby choroby nie było. Jacek Malczewski przedstawiał jej ślady w autoportretach. Z własnym, okaleczonym chorobą wizerunkiem konfrontował się Zygmunt Waliszewski. Autor „Teorii widzenia” – Władysław Strzemiński, prawdopodobnie dysfunkcji wzroku zawdzięcza powstanie kompozycji unistycznych. Maria Jarema kierowała uwagę widza ku wnętrzu ciała. Choroba to temat rzeźb Aliny Szapocznikow, oswajającej się z destrukcją własnego organizmu i śmiercią. Katarzyna Kozyra choroby używa jako swoistego medium wyrazu. Ekspozycja jest okazją, żeby z innej perspektywy zobaczyć też dzieła Wyspiańskiego, Podkowińskiego, Wojtkiewicza, De Laveaux i wielu artystów współczesnych. Dzieła tworzone w różnych czasach, które łączy tytułowa choroba.

Wystawa czynna do 11 sierpnia 2019 r.

Fot. Fragment ekspozycji z rzeźbami Aliny Szapocznikow „Nowotwory uosobione” z 1971 r. Praca pochodzi z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie (fot. Sławomir Obst).

Sezon festiwali w CK Zamek

CK Zamek w dniach 13-16 czerwca zaprasza na 12. edycję festiwalu Ethno Port Poznań, prezentującego muzykę wywodzącą się z tradycji kulturowej wybranych regionów świata.

Aktywność sceniczna i fonograficzna artystów przypisywana jest do kategorii world music, etno lub folk. Zaprezentują się zarówno artyści kultywujący tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia dziedzictwa polskiej i światowej kultury muzycznej, jak i ci, których projekty, stosując oryginalne środki artystycznej ekspresji, kreują nowe wartości. Podczas koncertu otwarcia wystąpi zespół Baul Meets Saz z Indii i Turcji. Ponadto będziemy mogli usłyszeć takie zespoły, jak: The Como Mamas z USA, Kapela Brodów, Laboratorium Pieśni oraz Odpoczno z Polski, Lina Babilonia Y Son Ancestros z Kolumbii, Lankum z Irlandii czy Maya Youssef z Syrii i Wielkiej Brytanii. Program, którego najistotniejszym elementem będą koncerty, uzupełnią: potańcówka, spotkania, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy.

UWAGA: ARCYDZIEŁO!

Bertel Thorvaldsen (1770-1844) Ganimedes, marmur biały, 137 x 45 x 42 cm, wł. Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Ekspozycję sztuki zachodnioeuropejskiej w poznańskim Muzeum Narodowym zdobi akt młodego mężczyzny – mitycznego Ganimedesa, według mitologii greckiej uznawanego za najpiękniejszego młodzieńca na świecie. Oczarowany jego urodą Zeus uprowadził go na Olimp. Ganimedes został podczaszym bogów, a jego szczególnym zadaniem było nalewanie Zeusowi nektaru, który zapewniał mu nieśmiertelność i wieczną młodość. Rzeźba Thorvaldsena przedstawia stojącego Ganimedesa, trzymającego w prawej ręce dzban, a w lewej czarę. U jego stóp siedzi orzeł, symbolizujący Zeusa.

Słynny duński artysta, Bert Thorvaldsen, jest najwybitniejszym przedstawicielem rzeźby klasycystycznej I połowy XIX w. Wiele lat twórczych spędził w Rzymie. Otrzymywał zamówienia z całej Europy, także z Polski. Jest autorem warszawskich pomników: Mikołaja Kopernika oraz Księcia Józefa Poniatowskiego. Jego wspaniałe muzeum od ponad od 150 lat jest obowiązkowym punktem zwiedzania Kopenhagi.

Statua Ganimedesa została zamówiona w 1818 r. przez Atanazego Raczyńskiego u artysty w Rzymie. Zrealizowana po ponad trzech latach, została wysłana najpierw do zamku Raczyńskich w Zawadzie, następnie przewieziona do Berlina, by w końcu wraz z ogromną kolekcją sztuki w 1903 r. trafić do poznańskiego muzeum. Od ponad 100 lat jest perłą kolekcji!

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama