Gdynia – Żeglarska Stolica (nie tylko) Polski

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Lato w Gdyni upłynie pod znakiem żeglarstwa. 13 lipca rozpoczną się Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, a bezpośrednio po nich – między 22 lipca a 3 sierpnia – gdyńską marinę opanują uczestnicy XX edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

Poprzednia odsłona potwierdziła, że aspirujące do miana polskiego Kieler Woche Volvo Gdynia Sailing Days w kraju nie ma sobie równych. W istocie. To najbardziej prestiżowy cykl regat w Polsce i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego.

Reklama
Advertisement

– Wiele wspólnego z prawdą ma często powtarzane hasło o Gdyni jako żeglarskiej stolicy. Jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie w naszym mieście jak w domu czują się żeglarze z całego świata– mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Ponad 2000 uczestników, którzy zjadą się do Gdyni z ponad 30 krajów, rywalizować będą w 19 konkurencjach. Łącznie da nam to aż 23 dni zmagań. W ramach tegorocznej imprezy rozegrane zostaną chociażby mistrzostwa Europy w olimpijskich klasach 49er, 49er FX i Nacra 17, a także mistrzostw świata juniorów do lat 21 w klasie Laser. Oprócz tego na wodach Zatoki Gdańskiej będziemy mogli podziwiać rywalizację superszybkich skiffów, małych Opimistów czy katamaranów. Na zwycięzców czeka worek medali, pucharów, nagród oraz wyróżnień.

Volvo Gdynia Sailing Days to jednak nie tylko emocje i zacięte zmagania na wodzie, ale również atrakcje na lądzie. Jedną z tegorocznych propozycji wartych uwagi, podobnie zresztą jak rok czy dwa lata temu, jest Festiwal Filmów Żeglarskich. To wyjątkowa okazja do zapoznania się z kinem mocno zanurzonym w morzu. Ale i to nie wszystko.

– Dostępne będzie miasteczko zawodów, w którym można porozmawiać z żeglarzami. Planujemy również strefę zabaw i animacji dla najmłodszych. Nie zabraknie tam zajęć ruchowych prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów. Zapraszamy również dorosłych, bo i dla nich nie zabraknie atrakcji – mówi Rafał Klajnert, dyrektor GCS.

Najlepsi młodzieżowi żeglarze w Gdyni

W przeddzień regat VGSD miłośnicy żagli będą mieli okazję podziwiać młodych adeptów. Miasto z morza i marzeń otrzymało bowiem prawa do organizacji największych młodzieżowych regat w 2019 roku. Są to 2019 Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata , które w Gdyni odbędą się po raz drugi w historii.

Odbywać się będą według zasad olimpijskich. W każdej klasie kraj może wystawić tylko jednego reprezentanta lub załogę. W programie są trzy konkurencje, które znajdują się również w programie dorosłych igrzysk: RS:X chłopców i dziewcząt oraz Laser Radial dziewcząt. Ponadto rywalizacja odbędzie się w klasach: 29er chłopców i dziewcząt, 420 w dwuosobowych łódkach chłopców i dziewcząt oraz dwuosobowe załogi mieszane katamaranów Nacra 15. W Gdyni pojawi się łącznie blisko 410 zawodników z kilkudziesięciu państw.

Staramy się patrzeć na życie żeglarskie w taki sposób, że nie ma trudnych spraw, tylko wyzwania, którym niewątpliwie jest zorganizowanie tych regat. Mamy już jednak praktykę na tym polu, ponieważ w 2004 roku organizowaliśmy już w Gdyni te zawody. Jednak od tamtego czasu impreza znacznie się rozrosła. Już pobiliśmy rekord liczby zawodników i wielkość regat można niemalże porównać do żeglarskich zawodów na igrzyskach olimpijskich. Tutaj też każdy kraj może reprezentować tylko jeden zawodnik w danej klasie. W kwestii organizacyjnej opieramy się na doskonałej, wieloletniej współpracy z miastem Gdynia. Nasza pozycja w Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej od lat jest bardzo mocna i pozyskiwanie takich imprez jest coraz łatwiejsze. Chcemy pokazać, że możemy stanowić wzorzec w organizacji takich wydarzeń– mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Doświadczenie, infrastruktura i dynamiczny rozwój projektów żeglarskich zadecydowały o przyznaniu Gdyni praw do organizacji mistrzostw świata juniorów. Proces aplikacji trwał kilkanaście miesięcy, a jego zwieńczeniem była prezentacja miasta, która odbyła się 8 lutego w Southampton. Do ostatniego etapu negocjacji wybrano Szanghaj (Chiny), Lelystad (Holandia) i Gdynię (Polska). Międzynarodowa Federacja Żeglarska ISAF wybrała miasto z morza i marzeń.

– Z tak bogatym doświadczeniem Gdynia jest doskonale przygotowana do organizacji najważniejszych wydarzeń żeglarskich. Świetna baza w połączeniu z lokalizacją i warunkami pogodowymi pozwolą stworzyć fantastyczne mistrzostwa świata. Cieszę się na współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim i miastem Gdynia– mówi Alistar Dickson, dyrektor World Sailing Events.

Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie wystartują 13 lipca i potrwają osiem dni.

Przeczytaj również

Reklama