Świeże zioła prosto z lasu – rozmowa z Janem Nowickim, szefem restauracji w kompleksie Apart Hotel Termy Uniejów

Jakub Wejkszner

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Jakiego rodzaju kuchnię macie Państwo w restauracji?

Kierujemy się ideą „Inspired by Tradition” którą przekładamy na dobór i poszukiwanie składników, technik, dostawców, kierunek i rozpoznawalność potraw oraz samą filozofię gotowania. Kuchnia opiera się przede wszystkim na tradycji regionu oraz wyselekcjonowanych polskich i lokalnych produktach najwyższej jakości.

Skąd pomysł na tego rodzaju menu?

Pomysł zrodził się w dużej mierze ze względu na położenie obiektu. Gdy po raz pierwszy odwiedziłem Uniejów miałem okazję skosztować tutejszych wyrobów od lokalnych gospodarzy. Największe wrażenie wywarła na mnie tradycyjnie kiszona kapusta. „ Miejskich” wyrobów nie wolno plasować nawet w pobliżu jakości, którą reprezentowała. Stąd zrodziła się koncepcja by podążać w tym kierunku. Uświadomiłem sobie jak potężne spektrum możliwości mamy. Posiadamy nowoczesną, doskonale wyposażoną kuchnię w otoczeniu genialnych gospodarzy i lasu. Produkty mamy na wyciągnięcie ręki. Daje nam to szansę na pełną świadomość doboru surowca, bezpośrednio od producenta. Gdy zaczynałem pracę w gastronomii, jeździliśmy sami z Szefem zbierać zioła przed pracą. Droga zajmowała nam około godziny w jedną stronę. Tutaj mamy ogromny komfort, gdyż od lasu dzieli nas kilkadziesiąt metrów. Jesteśmy w stanie wysłać osobę po świeże zioła, nawet bezpośrednio przed serwisem.

Czym inspiruje się Pan podczas tworzenia dań?

Inspiracją jest sam produkt, a także ludzie. Uwielbiam charyzmatyczne osoby w kuchni i jej otoczeniu. W dobie dzisiejszych technik możliwości są w zasadzie nieograniczone. Mam tutaj możliwość osobistego doboru towarów, co daje niesamowitego kopniaka, by być maksymalnie kreatywnym.

Jak przedstawia się aspekt zdrowotny Pańskich potraw?

Do aspektu zdrowotnego przykładamy szczególną wagę, ze względu na charakter naszego obiektu oraz położenie. Mając powyższe na uwadze, w restauracji klasycznie podawane masło do pieczywa, zastąpiliśmy lokalnymi olejami tłoczonymi na zimno. Oczywiście na życzenie gości podajemy masło, natomiast staramy się wskazać alternatywę. W części śniadaniowej w stałej ofercie posiadamy spektrum dań fit i dietetycznych, a do każdej potrawy załączamy dokładny spis kalorii i skład. Koncepcja powstała z myślą o osobach ze szczególnymi predyspozycjami żywieniowymi, dzieciach, a także osobach intensywnie uprawiających sport, ściśle stosujących się do określonych diet. Pracujemy także wykorzystując metody gotowania w niskich temperaturach.

Jakie są zalety umiejscowienia restauracji?

Zaletami lokalizacji jest, od strony biznesowej, umiejscowienie obiektu w centrum kraju. Natomiast z kuchennego punktu widzenia, dostępność lokalnych i ekologicznych produktów na wyciągnięcie ręki. Celem każdego kucharza powinno być maksymalne skrócenie „łańcucha” dostaw. Posiadamy obecnie ogromny komfort. Jestem w stanie dobierać produkty osobiście, gdyż gospodarstwa znajdują się kilkanaście kilometrów od obiektu. Mam też to szczęście, że świeże zioła jesteśmy w stanie zebrać bezpośrednio przed kolacją.

Co wyróżnia Pańską restaurację na tle innych?

Lokal wyróżnia na pewno podejście i szacunek do produktu. Staramy się także zaproponować koncepcje, których na lokalnym rynku obecnie nie ma. Stąd proponujemy „Chef’s Table”, stolik bezpośrednio w kuchni, który osobiście obsługuję, wprowadzając gości w świat naszej filozofii gotowania. Zdecydowałem też wprowadzić do stałej oferty mięsa sezonowane na sucho. Tutaj jednak też znajdziemy coś dla smakoszy, gdyż jesteśmy obecnie trzecim lokalem w kraju serwującym dojrzewającą wieprzowinę. Posiadamy także Menu Degustacyjne prosperujące równorzędnie z Menu al’a Carte, będące wizytówką tego miejsca.

Reklama