Takie płyty będą dobre zawsze! DORA i WASIO – recenzja

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dzisiaj ciężko wskazać jednego konkretnego artystę, którego lubi się najbardziej. Często się zmienia, bo muzyka się zmienia. Pojawiają się nowe debiuty, które zaskakują, bądź Ci którzy są na rynku od dawna robią coś zupełnie innego niż zazwyczaj. Włączając muzyczną playlistę na Spotify, przygotowaną tylko dla mnie, codziennie odkrywam nowe brzmienia i nowe utwory, które podczas słuchania sprawiają, że wyjmuję telefon i sprawdzam kto to. Tak też trafiłam na artystów poniżej, których chciałabym przedstawić i Wam.

WASIO – Sam

Wasio to polski kompozytor, autor tekstów i producent. Na rynku funkcjonuje już od 15 lat. Długo trwało nim wydał swój debiutancki album. Premiera płyty „SAM” miała miejsce 12 kwietnia 2019, a ja dopiero dzisiaj mam ją w ręku!Na swoim koncie ma nominację do nagrody Fryderyka oraz setki koncertów u boku takich artystów jak Kings Of Leon, Beyonce czy Rammstein. Swoje doświadczenia zdobywał na festiwalach zarówno w kraju (Orange Warsaw Festival, Jarocin Festival, Capital Of Rock), jak i za granicą (Sziget Festival, Reeperbahn Festival). Na obraną aktualnie solową drogę, niewątpliwy wpływ miał wyjazd do Nashville i współpraca z producentem Vancem Powellem (Jack White, The Raconteurs, Arctic Monkeys). Muzycznie Wasio oscyluje pomiędzy subtelnością i tajemnicą Jeffa Buckleya i Bon Iver, a folkowo-songwriterskim światem Becka czy Chrisa Stapletone’a. Wasio to też pełnoprawny zespół złożony z muzyków na co dzień grających u boku takich artystów, jak Artur Rojek, Mela Koteluk, Paweł Domagała czy Daria Zawiałow.
To bardzo dojrzała propozycja, to wyczekane i przemyślane piosenki, których już dzisiaj wszyscy możemy słuchać. Kompletnie nie wiem do czego ten album porównać, jak go sklasyfikować, ale chyba nawet nie chcę tego robić. Bardziej interesuje mnie to, czy ta muzyka na mnie działa, czy nie działa. Niezależnie od estetyki, dźwięki mnie inspirują bądź nie. Te zainspirowały do tego, aby napisać kilka słów o tym albumie i podać go dalej. Ta płyta nie jest wymagająca dla słuchacza, jest bardzo dobra jeśli chodzi o brzmienie, nie ma żadnych bajerów, udziwnień, nie jest przekombinowana, ale bardzo przyjemna. Tak jak dobrze skrojony garnitur będzie modny cały czas, tak samo takie płyty będą dobre zawsze!

DORA – Tangle

Czyli Dorota Theisebach, 25-letnia wokalistka i songwriterka z Gdańska.
Studiowała wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz POPmusic w konserwatorium Codarts w Rotterdamie. Można ją pamiętać z programów Bitwa na głosy lub The Voice of Poland (3 edycja).

Idealnie odnajduję się w gatunkach r’n’b, soul, hip-hop i pop. Dorotę miałam okazję poznać na jednym z koncertów w Warszawie jakiś czas temu. Już wtedy zrobiła na mnie wrażenie nie tylko swoją piękną „burzą” loków na głowie, ale zwłaszcza głosem i tym co ma do zaprezentowania. Od tamtego czasu byłam bardzo ciekawa jej drogi, ponieważ, mówiąc krótko, ma kawał dobrego głosu. Dzisiaj jestem już w posiadaniu jej debiutanckiej EPki.

Muzykę i teksty tworzy sama, to duży plus dla każdego artysty. Krążek Tangle to zaledwie piętnaście minut muzyki, pięć utworów, jednak daje to nam możliwość, aby znów szybko do niej wrócić, bo przyzwyczajeni do dłuższych materiałów, mamy możliwość przesłuchać szybko i jeszcze szybciej wrócić do początku, by posłuchać ponownie. Choć z drugiej strony, czy przy dzisiejszych playlistach, mamy czas na słuchanie albumów, które mają po dwanaście utworów? Zazwyczaj wybieramy te najlepsze kawałki i wrzucamy na ulubioną playlistę, a o reszcie trochę zapominamy. Polecam posłuchać propozycje od DORY i wszystkie pięć utworów dodać do ulubionych! Mi osobiście bardzo się podoba i mam ochotę na dużo więcej.

 

Niektórzy artyści robią taką muzykę żeby się sprzedała, inni robią taką, żeby była wyjątkowa i oni z pewnością zaliczają się do tej drugiej grupy.

Polecam!

Reklama

Reklama

New Home

Kieruje mnie światło pozostawione na werandzie. Kilka stopni. Nick łapie