Początek lata w Gdańskiej Filharmonii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Dobiega powoli końca sezon artystyczny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Sezon pełen wzruszeń, których dostarczyły nam koncerty wybitnych artystów i zespołów. W czerwcu czekają nas jednak jeszcze 4 koncerty symfoniczne i kilka wydarzeń związanych z dniem dziecka.

7 czerwca odbędzie się koncert na zakończenie sezonu artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. W programie znajdzie się V Koncert Fortepianowy L. van Beethovena i I Symfonia G. Mahlera. Solistką wieczoru będzie wybitna pianistka z Gruzji starszej generacji, Elisso Wirsaladze.

W dwie następne niedziele odbędą się 2 koncerty promenadowe, 16.6 i 23.6 o godz. 18.00. Koncerty są o tyle wyjątkowe, że składają się z dwóch części, z których pierwsza odbywa się na sali koncertowej, a druga na scenie letniej na parkingu na Ołowiance od strony kładki. Podczas pierwszego z wieczorów orkiestra symfoniczna Filharmonii wykona głównie muzykę z filmów z lat 1950-80 wyprodukowanych na Kaukazie. W drugiej części wystąpi zespół IRIAO.

Drugi koncert 23.06 wypełni także muzyka filmowa, ale dużo bardziej związana z Hollywood z muzyką ze Star Wars i Władcy Pierścieni na czele. Nie zabraknie też wspomnień muzycznych z polskiego kina. Usłyszymy fragmenty orkiestrowe z filmu „Noce i Dnie” czy „Szpieg w masce” (piosenkę „Miłość ci wszystko wybaczy”). Zaśpiewa Katarzyna Jaracz. W drugiej części zagra zaś zespół „Chłopcy kontra Basia”.

28.6 o godz. 20.00 w Archikatedrze Oliwskiej odbędzie się inauguracja 62. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Oliwie. Wraz orkiestrą Filharmonii wystąpią soliści, Hanna Dys – organy i Mirosław Pachowicz – fagot. Wykonane zostaną utwory S. Moniuszki, A. Panufnika i M. Surzyńskiego. Pierwszy z nich obchodzi w tym roku 200-lecie swoich urodzin stąd w wielu miejscach w Polsce celebruje się tą okazję poprzez wykonania różnych jego kompozycji.

Filharmonia przygotowała także program edukacyjny dla dzieci na samym początku miesiąca. W nd 2.6 odbędą się ostatnie w tym roku, niezwykle popularne warsztaty muzyczne dla dzieci z rodzicami. Także 2.6 odbędzie się inny koncert, O-ku-la-la-ry. Usłyszymy muzykę W. Szomańskiego ilustrującą wiersze J. Tuwima. W dniach 3-4.6 wysłuchamy ostatnich w tym roku koncertów dla szkół z udziałem śpiewaków, tancerzy i… kwartetu akordeonowego!

Obecny, 73. sezon Polskiej Filharmonii Bałtyckiej dopełnią jeszcze letnie cykle koncertów Chopin nad wodami Motławy, na które składają się recitale pianistyczne w lipcu w Foyer Filharmonii oraz Muzyka w Zabytkach. Jest to sierpniowy cykl bezpłatnych koncertów w różnych historycznych budynkach miasta.

Wszystkie bieżące informacje o Filharmonii można znaleźć na filharmonia.gda.pl oraz na fb na profilu Filharmonia Bałtyckai Filharmonia Bałtycka dla dzieci.

Reklama