Maciej Zień. Mojo – od inspiracji do kreacji

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Przechadzając się po malowniczych ogrodach warszawskich Łazienek Królewskich warto udać się w stronę Pałacu na Wyspie, gdzie Maciej Zień przygotował dla nas niezwykłą wystawę, będącą podróżą po epoce stanisławowskiej, szlakiem kreacji z Mojo– najnowszej kolekcji projektanta.

Po 20 latach Maciej Zień wrócił tam, gdzie miał miejsce jego pierwszy pokaz – do Łazienek Królewskich. I tak właśnie, siódmego maja, wśród klasycystycznej architektury dawnej, letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zagościła ostatnia, jesienno-zimowa kolekcja projektanta. Zapierające wręcz dech suknie, peleryny, garnitury czy płaszcze, które będziemy mogli oglądać do siódmego czerwca bieżącego roku, nieprzypadkowo znalazły swoje miejsce w otoczeniu ścian wybitych jedwabnymi tkaninami, wnętrz będących dziełem klasycyzmu, garderoby króla, niezwykłej bibliotece obrazów, rzeźb i wszechobecnych złoceń. Mojo to kolekcja będąca wariacją na temat architektury Pałacu na Wyspie, kultury, sztuki oraz ubioru w czasach stanisławowskich, przeniesioną na współczesny język mody.

Reklama

Przedstawione projekty, choć z początku uderzają nas swym pięknem, finezją oraz posągowością, po chwili ożywają w naszych głowach. Bo jak często mamy okazję doświadczyć prawdziwej kolebki, miejsca, w którym zrodziła się inspiracja? Rozmaite opisy towarzyszące strojom i ich elementom, nie tylko tchnęły w nie życie, ale i sprawiły, że zauważamy coś, co na pierwszy rzut oka może wydawać się dość niepozorne. Maciej Zień to mistrz detalu, a Mojoto kolekcja wręcz naszpikowana symbolami. Każda użyta tkanina, kolor, wzór czy zdobienie niosą za sobą historię. Jedwabny żakard w odcieniu żółci, czerwona satyna, kwiatowe elementy, metalowa siatka, biżuteryjne zdobienia z kamieni czy te wycięte laserowo z szyfonu – tu wszystko ma drugie dno. Przechadzając się więc od kreacji do kreacji i bacznie podziwiając każdą złotą nić, najdrobniejszy koralik, ręcznie haftowane koronki, tłoczone wzory oraz najróżniejsze formy, nie zapomnijmy rozejrzeć się po klasycystycznych wnętrzach pałacu, w których kryje się prawdziwa inspiracja.    

WystawaMaciej Zień. Mojo” to niezwykła okazja nie tylko dla fanów twórczości projektanta, ale również estetów łaknących widoku piękna, młodych twórców poszukujących nietuzinkowych rozwiązań i wszystkich tych, którzy chcą doświadczyć w jednym miejscu spotkania historii oraz sztuki ze współczesną modą i rzemiosłem.  

Autor

Karina Sulich – Redaktorka i stylistka, miłośniczka sztuki współczesnej i konceptualnej. Połówka duetu KITSCHGIRLS. Dociekliwa detalistka, która bardziej od sukienki, jest ciekawa tego co stoi za nią – człowieka i historii.  W modzie najbardziej pociąga ją jej rola w społeczeństwie, wpływ na wszelkie dziedziny życia, znaki i kody jakie tworzą poszczególne części naszej garderoby.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama