Rower Metropolitalny MEVO zawitał do Trójmiasta!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Mieszkańcy Gdańska i całej aglomeracji trójmiejskiej mogą już skorzystać z usługi roweru publicznego MEVO!

Wyczekiwany przez wielu rower miejski został oddany do użytku 26 marca, dokładnie o godzinie 13.30, kiedy to przy sopockim molo uroczyście uruchomiono 1200 rowerów, rozproszonych po Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kartuzach, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Redzie, Rumi, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Tczewie, Władysławowie i Żukowie.

Reklama

Pozostaje jednak fundamentalne pytanie – czym jest MEVO? Otóż, jest to system rowerów metropolitalnych, które można wypożyczyć na określony czas i przemieszczać się swobodnie po mieście. Dzięki temu na ulicy jeździ mniej aut, powietrze staje się czystsze, a samo miasto – mniej zakorkowane. Umożliwi to również przedostawanie się do przystanków komunikacji miejskiej z miejsc dotychczas trudniej dostępnych.

Sam sprzęt jest wykonany wyjątkowo solidnie. Każdy pojazd waży ponad 30 kg, posiada stalową, błękitną ramę, trzy przerzutki, regulowane siodełko, dzwonek oraz zamontowany na kierownicy koszyk o udźwigu 10 kg. Rower posiada także odpowiednie oświetlenie, przednie i tylnie, a także napęd elektryczny, który włącza się po osiągnięciu przez jadącego 25 km/h. Każdy pojazd wyposażony jest także w system GPS, umożliwiający lokalizację rowerów potencjalnym użytkownikom. Posiada także czytnik kart, kod QR oraz specjalny numer.

Z pojazdów może korzystać każda osoba, która ukończyła 13 lat, aczkolwiek, do czasu uzyskania przez swoje pociechy pełnoletniości, rodzice będą musieli złożyć stosowne oświadczenie w aplikacji. By zacząć korzystać z MEVO należy pobrać aplikację lub zarejestrować się na stronie internetowej. Warto pamiętać, że poruszać się rowerami można gdziekolwiek chcemy, ale odstawić rower możemy jedynie w strefie użytkowania. Za niedopełnienie tego obowiązku można zapłacić od 50 do nawet 1000 zł. Podobnie należy uważać przy tzw. strefie niedozwolonej, czyli wszelkiego rodzaju zbiornikach wodnych, morskiej linii brzegowej, wydmach – przy tego rodzaju krajobrazie należy korzystać jedynie z utwardzonych dróg. Koszt pozostawienia roweru w takim miejscu to od 450 do 1,4 tys. zł. Tak samo w przypadku porzucania jednośladu na prywatnych posesjach i osiedlach zamkniętych. Wszelkie informacje na temat stref niedozwolonych i regulamin użytkowania znaleźć możemy na stronie internetowej MEVO w aplikacji mobilnej.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.

Follow on Twitter

Reklama

Reklama