Rower Metropolitalny MEVO zawitał do Trójmiasta!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Mieszkańcy Gdańska i całej aglomeracji trójmiejskiej mogą już skorzystać z usługi roweru publicznego MEVO!

Wyczekiwany przez wielu rower miejski został oddany do użytku 26 marca, dokładnie o godzinie 13.30, kiedy to przy sopockim molo uroczyście uruchomiono 1200 rowerów, rozproszonych po Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kartuzach, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Redzie, Rumi, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Tczewie, Władysławowie i Żukowie.

Pozostaje jednak fundamentalne pytanie – czym jest MEVO? Otóż, jest to system rowerów metropolitalnych, które można wypożyczyć na określony czas i przemieszczać się swobodnie po mieście. Dzięki temu na ulicy jeździ mniej aut, powietrze staje się czystsze, a samo miasto – mniej zakorkowane. Umożliwi to również przedostawanie się do przystanków komunikacji miejskiej z miejsc dotychczas trudniej dostępnych.

Sam sprzęt jest wykonany wyjątkowo solidnie. Każdy pojazd waży ponad 30 kg, posiada stalową, błękitną ramę, trzy przerzutki, regulowane siodełko, dzwonek oraz zamontowany na kierownicy koszyk o udźwigu 10 kg. Rower posiada także odpowiednie oświetlenie, przednie i tylnie, a także napęd elektryczny, który włącza się po osiągnięciu przez jadącego 25 km/h. Każdy pojazd wyposażony jest także w system GPS, umożliwiający lokalizację rowerów potencjalnym użytkownikom. Posiada także czytnik kart, kod QR oraz specjalny numer.

Z pojazdów może korzystać każda osoba, która ukończyła 13 lat, aczkolwiek, do czasu uzyskania przez swoje pociechy pełnoletniości, rodzice będą musieli złożyć stosowne oświadczenie w aplikacji. By zacząć korzystać z MEVO należy pobrać aplikację lub zarejestrować się na stronie internetowej. Warto pamiętać, że poruszać się rowerami można gdziekolwiek chcemy, ale odstawić rower możemy jedynie w strefie użytkowania. Za niedopełnienie tego obowiązku można zapłacić od 50 do nawet 1000 zł. Podobnie należy uważać przy tzw. strefie niedozwolonej, czyli wszelkiego rodzaju zbiornikach wodnych, morskiej linii brzegowej, wydmach – przy tego rodzaju krajobrazie należy korzystać jedynie z utwardzonych dróg. Koszt pozostawienia roweru w takim miejscu to od 450 do 1,4 tys. zł. Tak samo w przypadku porzucania jednośladu na prywatnych posesjach i osiedlach zamkniętych. Wszelkie informacje na temat stref niedozwolonych i regulamin użytkowania znaleźć możemy na stronie internetowej MEVO w aplikacji mobilnej.

Reklama