ANYWHERE          TV

Przepis na beton

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jakże prosty, wydawać by się mogło dzisiaj, pomysł – cement, piasek i woda – zmieszane w odpowiednich proporcjach, czasem z innymi również dodatkami to przecież po prostu beton. Ultrawytrzymały, wodoszczelny i jak się okazuje również i piękny w swej surowości. Świat architektury wnętrz oszalał na punkcie tego materiału, który używany był już za czasów starożytnego Rzymu. Najsłynniejszym bodajże zachowanym z tamtej epoki betonowym elementem architektury jest kopuła Panteonu. Długie lata zapomniany, w gotyku tylko detale wykonywane były czasem z betonu powrócił tryumfalnie w XIX wieku.

Rozpropagował go jednak najbardziej słynny architekt XX wieku – Le Corbusier. Pomijając całkowicie jego dyskusyjny wkład w urbanistykę i społeczną jakość architektury, zrobił on rzecz na swoje czasy niebywałą.

W tzw. jednostce marsylskiej – bloku mieszkalnym z przełomu lat 40. i 50. ubiegłego wieku odsłonił betonowe ściany, słupy, stropy, pokazał strukturę betonu, skontrastował go z otynkowaną, pomalowaną na jaskrawy kolor ścianą.

Ten właśnie zabieg stosujemy dziś tak powszechnie w architekturze wnętrz. Kontrast zestawienia surowości betonu i jego niedoskonałości z wymuskanym i ultra dopracowanym wnętrzem jest bardzo kuszący. Jak się okazuje, beton kocha większość moich inwestorów. Nie każdy ma ochotę użyć go w swoim wnętrzu, ale w zasadzie mało kto uważa, że jest on „brzydki”.

Kluczem jest użycie jego w naturalnej jego postaci, nieotynkowanie prawdziwych konstrukcyjnych ścian, podciągów czy stropów budynku. Unikajmy sztuczności, nakładania betonowych płytek na otynkowana żelbetową ścianę. To nie jest prawdziwy beton, przepis na beton to beton stanowiący realną konstrukcje budynku, nie dekorację.

 

 

Autor

Lucyna Kołodziejska –Eleganckie kontrasty to element, który pojawia się w jej życiu nieustannie. Zawodowo architekt wnętrz i historyk sztuki, od 13 lat prowadzi autorską pracownię architektury wnętrz „Fabryka wnętrz”. We wnętrzach, które projektuje, takie kontrasty pojawiają się niejednokrotnie. Prywatnie od podobnych kontrastów nie stroni.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

[instagram-feed]

Reklama