Spichlerze grudziądzkie. Pożyteczny kawałek historii

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Myśląc o Grudziądzu, pierwszy obraz jaki przychodzi do głowy to wspaniałe spichlerze stojące u brzegu Wisły, jak odwieczni obrońcy miasta. Nie ma co do tego wątpliwości, że stanowią one jakość same dla siebie, a Grudziądz może być dumny z posiadania tego rodzaju przybytku. Warto zaplanować sobie odwiedziny miasta podczas podróżowania po Polsce. Jest to świetny sposób, by poznać nadwiślański kraj w jego wersji regionalnej. Sprzyja temu także położenie Grudziądza. Znajduje się on bowiem zaraz przy autostradzie A1, łączącej Polskę północną z południową.

Niewątpliwie, turystów przyciągają najczęściej wyżej wspomniane spichlerze. Te majestatyczne budowle są bowiem nie tylko fascynującym obiektem architektonicznym, ale także wyjątkowym pomnikiem historii. Korzenie najstarszych z nich sięgają XIV w. W początkach swojego powstania stanowiły funkcję spichlerzy na zboże oraz murów obronnych miasta. Stąd też specjalna budowa okien magazynów w kształcie worków na zboże. Powodem powstania budowli była potrzeba pomieszczenia dużych ilości zboża. Grudziądz bowiem, dzięki położeniu przy rzece oraz żyznej glebie, był wtedy potentatem, jeśli chodzi o handel tego rodzaju, co spowodowało konieczność pomieszczenia gdzieś dużych ilości nasion. Interesującym faktem jest również to, że w XVII wieku, przez krótki okres, spichlerze wykorzystywane były jako świątynia ewangelicka. Wynikało to z faktu utracenia przez ewangelików swoich kościołów na rzecz katolików.

Reklama
Advertisement

Wnętrze spichlerzy zostało zachowane w stanie pierwotnym. Konstrukcje drewniane i stopy belkowe z dawnych lat można podziwiać do dziś.

Grudziądz posiada aż 26 gotyckich spichrzów na wiślanej skarpie. Od strony rzeki są najlepiej widoczne, gdyż zobaczyć można wtedy od czterech do siedmiu kondygnacji. Z miasta widać natomiast od dwóch do czterech. Najlepszy widok na monumenty jest z okolic plaży przy brzegu Wisły. Warto wybrać się tam wieczorem, gdyż fasada budynków, dzięki iluminacji, przybiera zupełnie inne barwy niż za dnia.

Obecnie spichlerze są siedzibą miejskiego muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi. Co ciekawe, znajdują się w nich również obiekty mieszkalne. Zostały one utworzone na przełomie XIX i XX wieku. 14 listopada 2017 roku, prezydent Rzeczpospolitej Polski wpisał spichlerze grudziądzkie na listę Pomników Historii.

Nie ma zatem powodów do zastanawiania się – Grudziądz to wyjątkowe miejsce, zachwycające swoimi spichlerzami, ale posiadające także więcej tajemnic, o których już wkrótce. Zresztą – z Gdańska do perły Kujaw dojedziemy w nieco ponad godzinę, toteż – do zobaczenia na miejscu!

Reklama