Helsinki

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Na upalne lato północne kierunki to idealne rozwiązanie. Już teraz z Gdańska do stolicy Finlandii polecimy liniami FinnAir, a od jesieni także liniami Norwegian.

Gdzie to jest?

Na południu Finlandii, w regionie Uusimaa nad Zatoką Fińską.

Jak dojechać?

Bezpośrednim lotem z Lotniska Gdańsk. Natomiast z lotniska Helsinki Vantaa do centrum miasta dojedziemy w około pół godziny pociągiem lub autobusem.

Ciekawostki

W niewielkich Helsinkach jest kilka największych rzeczy w Europie: największa izba wytrzeźwień, największa aukcja dzieł sztuki i największy dom towarowy.

Warto zobaczyć

  • Plac Senatu i znajdująca się na nim chyba najbardziej znana budowla Helsinek, katedra luterańska to miejsca, do których zawędrować musi każdy odwiedzający to miasto. Znajdują się tam też gmachy Uniwersytetu Fińskiego, Biblioteki Narodowej oraz pewien słynny pomnik.
  • Pomnik cara Aleksandra II na Placu Senatu upamiętnia panowanie Imperium Rosyjskiego. Stoi on na wprost katedry, zupełnie jak w innych krajach „ojciec narodu”.
  • Parlament fiński mieści się w Töölö, wyjątkowej części miasta, ulokowanej niedaleko centrum.
  • Stadion olimpijski i mieszcząca się wewnątrz mierząca 72 metrywieża widokowa –to nietypowe zestawienie jest kolejnym punktem obowiązkowym na liście zwiedzających.
  • Suomennlina, stojąca na sześciu wyspach forteca zbudowana tuż nad brzegiem morza.
  • Kościół Temppeliaukio –ten wyjątkowy przykład architektury modernistycznej znajduje się wTöölö.

Co zabrać ze sobą?

Internetowy translator albo słowniki: fiński, rosyjski i szwedzki, bo w tych trzech językach odnaleźć można tablice z nazwami ulic. Wszystko przez fascynujące zawirowania historyczne, jakie przetoczyły się przez Finlandię.

Reklama