Lekcja nieposłuszeństwa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Lekcja dla każdego z nas. Lekcja nieposłuszeństwa, którą postanowili przeprowadzić nauczyciele. Ich determinacja w walce o podwyżki, to lekcja wstydliwa, bo jej tematem jest pytanie: „Czy stać nas na oszczędzanie na szkole?”. Dla prymusów, proponuję dodatkowy temat: „Czy stać nas na źle opłacanych nauczycieli?”.

Zanim jednak ktoś będzie chciał się wyrwać z odpowiedzią, trzeba, jak to na szkolnej lekcji, przeprowadzić analizę.

Dobry nauczyciel to nie ten, kto potrafi zająć czymś swoich uczniów przez 45 minut, czasem w ten czy inny sposób sprawdzić ich wiedzę, by na koniec z lepszymi lub gorszymi ocenami puścić w świat. Dobry nauczyciel to ten, kto tak jak dobry menadżer we współczesnej firmie potrafi dostrzec w kimś jego potencjał, a potem umiejętnie ten potencjał ukształtować. Poszukiwanie i rozwijanie talentów, to jedno z najważniejszych wyzwań jakie stoją przed współczesnym światem. Nie tylko rola pracownika w obecnym świecie się zmieniła. Zmienił się cały świat. Zanim zaczniemy wyliczać ile wart jest nauczyciel, trzeba zastanowić się czemu, gdy wszelka wiedza jest powszechnie dostępna, najlepsze szkoły na świecie kosztują tyle, co nigdy wcześniej. Tam nikt nie płaci ogromnego czesnego za dostęp do wiedzy. Płaci za dostęp do najlepszych mentorów i osób, które, jak przewodnicy, wprowadzają swoich uczniów i studentów w ciągle zmieniający się świat. Tych, których stać, w żaden sposób nie dogoni później ktoś, kto w szkole uczył się tylko jak zdawać egzaminy.

Kolejny raz nie zdajemy jako społeczeństwo egzaminu, zastanawiając się nad tym ile powinien zarabiać nauczyciel. Jeśli nie stać nas jako społeczeństwo na najlepszych to i my sami, jako to społeczeństwo, najlepsi nie będziemy. Z podziwem będziemy patrzeć na tych, którzy zdobywają nagrody Nobla, tworzą nowe iPhony, podbijają kosmos. Nam to nie grozi. My wolimy na szkole i nauczycielach oszczędzać. Emil Zegadłowicz mówił, że „kogo bogowie chcą ukarać, tego robią pedagogiem”. Widać Bogowie nie przewidzieli, że może być taki kraj jak nasz, w którym to nie tylko kara, to heroizm.

 
Reklama
 
Reklama

Autor

Marek Kacprzak – Z wykształcenia menedżer i humanista, absolwent studiów Executive MBA oraz kulturoznawstwa ze specjalnością komunikacji społecznej i ekonomiki kultury. Z zawodu dziennikarz i szef wielu redakcji. Z pasji wykładowca, szkoleniowiec, miłośnik literatury, samodoskonalenia i kształcenia. Obecnie związany na stałe z Wirtualną Polską, gdzie prowadzi program „Tłit”, w którym rozmawia z najważniejszymi politykami. W wolnych chwilach uprawia triathlon.

Przeczytaj również

Nasze magazyny

Reklama

Reklama

[instagram-feed]