Kraków

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Miasto artystów, turystów i studentów. Tak w skrócie można określić Kraków. Stolica Małopolski jest świetnym pomysłem na krótki urlop.

Gdzie to jest?

W południowej Polsce, nad Wisłą, około dwie godziny jazdy samochodem do przejść granicznych ze Słowacją i Czechami.

Jak dojechać?

Najszybciej i najwygodniej – samolotem z Lotniska Gdańsk. Do wyboru mamy LOT (codzienne loty z przesiadką w Warszawie) i Ryanair (bezpośrednie wieczorne loty w poniedziałek, środę i piątek). Bezpośrednim lotem w na lotnisku w Balicach znajdziemy się w 1h 20 min.

poland-1

Ciekawostki

Wszechobecne gołębie, które stanowią dodatkową atrakcję dla turystów, są swoistą zmorą mieszkańców Krakowa. Radni miasta od dawna postulują wprowadzenie zakazu dokarmiania tych ptaków. Jak na razie bez skutku.

Warto zobaczyć

  • Rynek Starego Miasta, będący sercem Krakowa, wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W jego obrębie znajdziemy jedne z najpiękniejszych zabytków, jakie można spotkać w Polsce.
  • Kościół Mariacki z wieżą, z której codziennie w południe wybrzmiewa hejnał, ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, to punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Krakowa.
  • Sukiennice, dawne „centrum handlowe” mieszczące się w renesansowej budowli pośrodku Rynku, mieści w sobie muzeum, galerię i restaurację.
  • Kazimierz, dawna dzielnica żydowska, ma swój odrębny rynek, a dawna atmosfera jest dziś kultywowana w licznych knajpkach z jedzeniem i muzyką klezmerską oraz miejscami pamięci o kulturze żydowskiej. To też miejsce nowoczesnych, klimatycznych klubów.
  • Wawel, wzgórze zamkowe, gdzie pochowanych jest wielu sławnych Polaków, to kolejny punkt obowiązkowy.
  • MOCAK, czyli Muzeum Sztuki Współczesnej, znajduje się w ciekawym architektonicznie budynku nad Wisłą.

poland-2

Co wziąć ze sobą?

Wygodne buty – niezależnie od tego, czy pójdziemy bogatym szlakiem gastronomicznym, czy muzealnym, ilość miejsc do zatrzymania się w Krakowie jest ogromna. Pomimo komunikacji miejskiej przygotujmy się na długie spacery.

Reklama