Port Lotniczy Gdańsk wśród najpunktualniejszych lotnisk

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Po osiągnięciu 10. miejsca wśród najpunktualniejszych lotnisk na świecie Port Lotniczy Gdańsk osiągnął kolejny sukces w kategorii punktualności. W raporcie firmy VariFlight analizującej okres 2 miesięcy sezonu wakacyjnego 2018 Port Lotniczy Gdańsk uzyskał drugą lokatę wśród najpunktualniejszych lotnisk w naszym kraju ze współczynnikiem punktualności wynoszącym 81,2 proc. oraz średnim czasem opóźnienia 23 min.

Jak podaje portal Pasazer.com, zajęcie tak wysokiej lokaty jest sporym osiągnięciem, szczególnie iż Gdańsk należy do grupy największych lotnisk w kraju pod względem liczby odprawionych pasażerów. W ciągu dwóch miesięcy okresu wakacyjnego z Gdańska wyleciało prawie 3,3 tys. lotów, 31 zostało odwołanych, a jeden rejs był przekierowany.

Dwaj przewoźnicy operujący z gdańskiego portu lotniczego, airBaltic oraz Air Nostrum, mogą poszczycić się 100 proc. wskaźnikiem punktualności za okres od początku lipca do końca sierpnia. Na kolejnych miejscach pod względem punktualności na gdańskim lotnisku znalazły się linie lotnicze Finnair(94,3 proc.), KLM(92,6 proc.), Norwegian(85,3 proc.), Ryanair(82 proc.) oraz Wizz(81,4). Najmniej punktualnym przewoźnikiem w tym okresie był LOT ze współczynnikiem punktualności na poziomie 73 proc.

„Opóźnienia samolotów mogą mieć różne podłoże i nie należy ich przypisywać jedynie jednej służbie czy organizacji. Lotnictwo jest systemem naczyń połączonych, z których żadne nie działa niezależnie. Brak terminowego startu może być związany między innymi ze zjawiskami pogodowymi, przyczynami technicznymi, operacyjnymi, lub problemami leżącymi po stronie obsługi handlingowej czy portu lotniczego, a także przewoźnika lub samych pasażerów”— wyjaśniała w lipcu Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w publikacji prezentującej raport na temat swojej pracy.

Nie sposób jednak nie zauważyć, iż niektóre lotniska skuteczniej przeciwdziałają opóźnieniom niż inne.

„Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zajął 10. miejsce w prestiżowym światowym rankingu punktualności. Zestawienie za rok 2017 zostało przygotowane przez analityków z firmy AOG, będącej największą na świecie instytucją przetwarzającą dane lotnicze, i objęło „TOP 20” lotnisk obsługujących 2,5-5 milionów pasażerów rocznie”— podkreśla PAŻP.

Reklama