Czym skorupka za młodu, czyli skafander

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Temat wykładu: Czy prawdą jest, że zażywanie środków psychotropowych w młodości wpływa na rozwój psychiczny jednostki poddanej licznym i niekontrolowanym absorpcjom?

Wczoraj – dzień dobry, dzisiaj — pozwoliłem sobie, kierowany jakąś nieznaną, nieokiełznaną, dramatyczną, wprost apokaliptyczną siłą, wypowiedzieć, a właściwie napisać, można też powiedzieć, wystukać — bo jak wiadomo w przypadku komputera, żeby coś powiedzieć, to trzeba to napisać, a tego znowuż nie da się zrobić inaczej, jak wprzódy to wystukać.

Ta przedziwna zależność znana jest ludzkości już od pierwszej połowy XVII wieku, kiedy to znany francuski przyrodnik, podróżnik, filantrop, myśliciel, taki bardziej awanturnik, niejaki Marcel Baptista Truesstow czasie swojej pierwszej podróży na Antyle Francuskie (wcześniej nazywające się po prostu Antyle) odkrył w małej wiosce opuszczonej przez tubylców, nękanych zarazą i brakiem perspektyw, pierwszy w świecie komputer. Używał go później do przekazywania informacji z podróży swojej siedemdziesięcioletniej kuzynce — Księżnej de Loosaer, która była znana z tego, że na wszystko wołała — skafander. Ale nie o tym chciałem pisać (stukać) w zasadzie.

Jak już wspomniałem, pozwoliłem sobie wczoraj wystukać te dwa magiczne słowa. Pierwsze na „B” — oznaczające czasownik, drugie na „Z72” — odpowiadające na pytanie „kogo?”. Być może wystukałem to zbyt wcześnie, zbyt niedbale i zbyt bezczelnie. Być może. Ale — no właśnie — czy gdybym tego nie powiedział, byłbym bardziej słyszalny? Trudne pytanie. Ważne, ale trudne. Odpowiedź tkwi, moim zdaniem, w tomie drugim powieści Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, czytanym wspak. Chyba. Tak czy siak, powiedziałem, bo chciałem i miałem katar.

Odpowiedź na pytanie, będące tematem wykładu — przypomnijmy: „czy prawdą jest, że tzw. zażywanie środków psychotropowych w młodości wpływa na rozwój psychiczny jednostki poddanej licznym i niekontrolowanym absorpcjom” — brzmi: skafander.

Przeczytaj również

Stacja Diagnoza

Cztery lata temu. Piękny, ciepły maj. Kilka miesięcy wcześniej odnaleźliśmy

Nasze magazyny

Reklama

Reklama
[instagram-feed]

Reklama