Nagrody Gildii Reżyserów rozdane! Laureatem – Wojciech Smarzowski za film “Kler”

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Nagrody Gildii Reżyserów rozdane. Laureatem został, już drugi raz w swojej karierze, Wojtek Smarzowski za film „Kler”. Wcześniej nagrodę otrzymał za uznany przez krytyków „Wołyń’.

Jak wskazuje przewodnicząca jury tegorocznej edycji, Anna Jadowska:

– Smarzowski z filmem Kler trafił idealnie w odpowiedni czas i miejsce, wyraził to wszystko, co od wielu lat zamiatane pod dywan zdawało się niemożliwe do wyciągnięcia. Smarzowski wyciągnął problem na światło dzienne i analitycznie rozłożył na czynniki pierwsze. A co więcej, w swojej eksploracji Kościoła katolickiego nie zatracił elementu ludzkiego. Postaci, które stworzył na ekranie, są nie tylko egzemplifikacją problemu, ale posiadają złożony, ludzki wymiar, i tak bardzo jak ich nie lubimy, tak samo jest ich nam szkoda. Kler daje wielką wiarę, nie tę kościelną, ale wiarę w siłę kina, moc oddziaływania filmu. Działanie Kleru dopiero się rozpoczęło. Za kilka lat będziemy mogli zobaczyć jego efekty. Nie tylko w języku, gdzie na pewno na zawsze zagości „złote, a skromne”, ale  w świadomości Polaków, którzy otworzyli oczy i dzięki Klerowi, zobaczyli,  że król jest nagi.

Oprócz Wojtka Smarzowskiego, do tegorocznej nagrody nominowani byli także Marek Koterski za film „7 uczuć” oraz Agnieszka Smoczyńska za „Fugę”. W tym roku w składzie jury zasiadli Anna Jadowska, Sławomi Fabicki, Joanna Kos-Krauze, Paweł Maśona i Łukasz Rotunda. Reżyser „Kleru” otrzymał w nagrodę obraz Kasinatha Chauhana, malarza indyjskiego. Pochodzi on z prywatnej kolekcji Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Redakcja Anywhere.pl dziękuje serdecznie za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie. Czujemy się zaszczyceni i mamy nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się spotkać w tak zacnym gronie. Tymczasem – zapraszamy na obejrzenie fotorelacji z tego spotkania, autorstwa Dominiki Woźniak.

Reklama