REKLAMA
Anywhere logo

Służba Ochrony Lotniska

2016-01-15
...

Który z działów na gdańskim lotnisku jest najbardziej rozbudowany? Ten, którego pracownicy są w Porcie przez 24 godziny na dobę, cały czas na posterunku. Służba Ochrony Lotniska.

 

Każdy pasażer lotniska ma do czynienia z funkcjonariuszami Służby Ochrony Lotniska. Styka się z nimi nie tylko w momencie, kiedy kontrolują mu bagaż, ale w zasadzie cały czas, od momentu, kiedy pojawi się w Porcie Lotniczym. SOL przeprowadza bowiem patrole, jest obecny podczas rutynowych kontroli poszczególnych miejsc na terenie lotniska, a także monitoruje na bieżąco sytuację w całym porcie. Jednak zasięg jego działania nie kończy się na ogrodzeniu portu lotniczego. – Odpowiadamy za całokształt bezpieczeństwa. Nasza praca nie polega wyłącznie na patrzeniu w monitory i obserwowaniu, co się dzieje na lotnisku. Do naszych obowiązków należy zabezpieczanie pasażerów, ruchu na lotnisku. Do nas należą wszystkie aspekty związane z kontrolą bezpieczeństwa, przepływem towaru i ładunków na lotnisku, ale także na drogach dojazdowych i w sąsiedztwie lotniska – wyjaśnia dowódca zmiany Służby Ochrony Lotniska, Piotr Kłosowski.

Kontroli podlegają też oczywiście pracownicy lotniska i firm zewnętrznych pracujących w porcie. Funkcjonariusze pełniący służbę na bramie głównej i innych bramach, sprawdzają także wszystkie dostawy. Podobnie jest w przejściu służbowym w samym terminalu. Pracownicy SOL kontrolują także siebie nawzajem – każdy SOL-ista, przychodząc do pracy, podlega takiej samej kontroli, jak każdy inny pracownik.

Każdy, kto chce wsiąść na pokład samolotu lub przejść do strefy zamkniętej na gdańskim lotnisku musi poddać się kontroli bezpieczeństwa. W jej wyniku odnalezione są wszystkie ewentualne przedmioty zabronione w bagażu podręcznym oraz rejestrowanym.

– Takie przypadki się oczywiście zdarzają, bo nie każdy zdaje sobie sprawę co jest przedmiotem zabronionym, aczkolwiek wszystkie informacje są dostępne na stronie internetowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jest tam tak zwana „biała lista”, która ułatwi weryfikację przed pakowaniem bagażu – podaje Piotr Kłosowski.

Prosimy zatem, żebyście przy każdej wizycie na lotnisku pamiętali, że Służba Ochrony Lotniska służy tak naprawdę pasażerowi. To dzięki niej możemy czuć się w porcie lotniczym bezpiecznie i komfortowo.

REKLAMA
REKLAMA