REKLAMA
Anywhere logo

5 faktów o ideach wartych rozpowszechniania

2015-08-11
...
TED to znacznie więcej, niż konferencja. To przestrzeń do wyjątkowych spotkań, możliwość opowiadania i słuchania o wizji przyszłości i podejmowanie prób przewidzenia, co zrewolucjonizuje naszą rzeczywistość. TED to czysta pasja. Wszyscy niezaznajomieni z ideą wydarzenia powinni pamiętać, że pierwsze zauroczenie TED szybko przeradza się w prawdziwą i długotrwałą miłość.

 

TED jest organizowany z rozmachem, zarówno pod względem logistycznym i promocyjnym, jak i prezentowanych idei. W związku z tym dajemy kilka punktów zaczepienia dla tych, którzy z tematem spotykają się po raz pierwszy.

5_FAKTOW

Fakt 1.

Konferencji TED przyświeca hasło „Idee warte rozpowszechniania”. Sama nazwa jest skrótem od wyrazów Technologia, Rozrywka i Design. (ang. Technology, Entertainment and Design). Główna konferencja organizowana jest raz w roku i trwa 4 dni. Czas wypełniony jest od rana do wieczora pięćdziesięcioma osiemnastominutowymi prezentacjami dotyczącymi nowych trendów i zjawisk, jak i osobistych historii. Oprócz głównej konferencji na poziomie międzynarodowym organizowany jest TEDxWomen promujący wyjątkowe kobiety i realizowane przez nie projekty. Pierwsza konferencja zorganizowana została w pierwszej połowie lat 80-tych, jednak jako coroczne wydarzenie zaistniała w 1990 roku. Na widowni zasiada obecnie blisko półtora tysiąca osób. Cena biletu na organizowaną w Vancouver konferencję TED w 2016 wynosi 8,5 tys. dolarów. Kwota astronomiczna, lecz warto mieć na uwadze, że ze zgromadzonych w ten sposób środków organizator konferencji nie tylko pokrywa koszty wydarzenia, lecz także wiele innych realizowanych przez siebie działań.

5_FAKTOW2

Fakt 2.

TED to międzynarodowe wydarzenie. Co roku w kilkuset miastach na całym świecie organizowane są lokalne odsłony konferencji pod nazwą TEDx. Spotkania organizowane są przez entuzjastów – wolontariuszy. Ich cel jest zbieżny z główną ideą konferencji. Program wypełniają tym samym wystąpienia prezentujące nowatorskie pomysły i mechanizmy pozwalające spojrzeć na często znane tematy przez nowe pryzmaty, z tym zastrzeżeniem, że uwzględniają lokalny koloryt. Na przestrzeni ostatnich 6 lat zorganizowanych zostało ponad 13 tys. spotkań, a na najbliższe miesiące zaplanowanych jest kolejny tysiąc. Grupy chcące zorganizować wydarzenie w swoim mieście muszą otrzymać licencję od Sapling Foundation, właściciela marki TED, i spełnić jasno określone kryteria. W Polsce do tej pory konferencje TEDx odbyły się w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Gdyni, Gdańsku, Katowicach, Bydgoszczy, Bielsko-Białej i Lublinie.

Fakt 3.

Wszystkie wystąpienia z konferencji TED oraz część z wydarzeń TEDx dostępne są na platformie inteetowej. Nagrania wystąpień znane są jako TEDtalks. Nie dość, że mamy dostęp do ponad 2 tys. nagrań, czyli ponad 600 godzin, to jeszcze istnieje olbrzymia szansa, że znajdziemy przetłumaczenie wypowiedzi na nasz ojczysty język. Jedną z inicjatyw dookoła TED jest bowiem Open Translation Project. W jej ramach ponad 21 tys. osób ze 104 krajów przygotowało ponad 76 tys. tłumaczeń.

5_FAKTOW3

Fakt 4.

Najpopulaiejszym filmem TEDtalks jest wystąpienie sir Kena Robinsona z 2009 roku, w którym stawia tezę, że nasza kreatywność zabijana jest przez system edukacji. Ken Robinson zaznacza w swojej wypowiedzi między innymi, że system pochodzi z zupełnie innych czasów, prezentuje także liczne przykłady na to, że dzieci myślą w sposób niesztampowy. Wypowiedź nie dość, że - ze względu na podejmowaną tematykę - jest bliska każdemu, to jeszcze nie tylko jest pełna faktów, lecz także anegdot. Ken Robinson jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie rozwoju kreatywności.

Fakt 5.

Wśród prelegentów konferencji TED znaleźli się przedstawiciele świata kultury, nauki, biznesu, jak i polityki. Wielu z nich to światowi liderzy i uznani na całym świecie przedstawiciele danych sektorów. Temat biedy na świecie podczas swojego wystąpienia poruszył wokalista zespołu U2 – Bono. Miechelle Obama opowiadała o roli edukacji. Temat dostępu do zdobywania wiedzy poruszył także Bill Gates. James Cameron, reżyser „Avatara”, podzielił się swoją refleksją na temat ciekawości, wskazując, że jest najcenniejszym, co posiadamy. Do historii przeszło wystąpienie byłego wiceprezydenta Ala Gore'a o zmianach klimatycznych. O tym, jak poradzić sobie z publicznym upokorzeniem, mówiła Monica Lewinsky.

tekst: Agnieszka Mróz

fot.: Kevin Monko

REKLAMA
REKLAMA