REKLAMA
Anywhere logo

Kosmetyki z kuchni

2015-08-07
...

Jak powszechnie wiadomo, kobieca kreatywność nie zna granic, a potrzeba jest matką wynalazków. Nie dziwi więc, że instrukcji, jak przygotować kosmetyki ze składników znalezionych w kuchni, jest co niemiara. W ostatnim czasie ilość coraz to bardziej wymyślnych receptur rośnie w lawinowym tempie.

kosmetykiKosmetyki prosto z kuchni są co do zasady dobre. Najlepszym dowodem tego niech będzie ilość specyfików w drogeriach, które oparte są na składnikach, które kojarzymy raczej z gotowaniem, niż dbaniem o urodę. Przewagą samodzielnie wykonanych mikstur jest z pewnością ich koszt. Dodatkowo dają nam pewność, że powstały wyłącznie z naturalnych składników.

W ramach wprowadzenia należy rozróżnić kosmetyki nazywane powszechnie ekologicznymi, od specyfików przygotowywanych w domowym zaciszu (które z fundamentu także są eko). Ekologiczne kosmetyki dostępne są w drogeriach i, co kluczowe, mają specjalne certyfikaty potwierdzające fakt, że wykonane zostały z naturalnych składników oraz że są bezpieczne dla naszej skóry. Charakteryzują się także zdecydowanie większą trwałością, niż te wykonane w domu. W przypadku kuchennych specjałów testy dermatologiczne zastąpione zostały mądrością naszych babć. Z jednej strony te dwa rodzaje środków upiększających dzieli przepaść, z drugiej zaś bardzo często łączy je równie duża skuteczność.

 

W wersji fast i slow

Domowe kosmetyki możemy zrobić niedbale i na szybko, po linii najmniejszego oporu. Możemy również do ich przygotowania podejść bardziej profesjonalnie i produkty spożywcze uzupełnić o specjalne olejki. Jako peeling na szybko sprawdzi się połączenie gruboziaistej soli i oliwy (w wersji anytcellulitowej sól zastępujemy kawą) lub skrupulatnie wybranych składników, jak np. żurawiny, płatków owsianych, cytryny itd. Wszystko zależy od czasu, jakim dysponujemy i gotowości do eksperymentowania. W praktyce osoby, które zaczynają od najprostszych przepisów, bardzo szybko zamieniają je na bardziej wyrafinowane, by w końcu samemu zacząć komponować unikatowe kompozycje.

 

Dla ciała

Jeśli chcemy być przygotowani na każdą okoliczność i nie wiemy, kiedy potrzebować będziemy peelingu, maseczki nawilżającej, a kiedy niezbędne okaże się antidotum na podkrążone oczy, warto mieć zawsze w kuchni kilka składników, które w różnych kombinacjach pozwolą wyjść obronną ręką z sytuacji kryzysowej. Potrzebna będzie nam z pewnością bardzo dobra oliwa z oliwek, gruboziaista sól (zamiennie z cukrem), miód, jaja, cytryna. Oprócz podstawowego zestawu składników przydadzą się także suszone owoce, aromatyczne przyprawy (na ogół korzenne) i olejki. Samodzielnie wykonać możemy w zasadzie każdy potrzebny kosmetyk. Krem do rąk, szampon, odżywkę do włosów, a nawet musujące granulki do kąpieli. Prawdziwą kreatywnością można wykazać się przy okazji maseczek: z winogron na trądzik, z miodu nawilżająca, wybielająca z ogórka. To zaś dopiero początek zdającej się nie mieć końca listy. Zanim zaczniemy pracę nad naszymi kosmetykami sprawdźmy koniecznie, czy nie jesteśmy uczuleni na żaden ze składników.

kosmetyki1

Dla ducha

Samodzielne wykonywanie kosmetyków dla wielu to znacznie więcej niż sposób na zdecydowanie tańsze specyfiki, które są przynajmniej równie skuteczne jak wiele z tych dostępnych w sklepach. To także kwestia etyki. Po pierwsze, rezygnujemy z jednorazowych opakowań. Po drugie, nie przyczyniamy się do zwiększenia ilość nienaturalnych detergentów w ekosystemie. Jeśli chcemy pozostać w konwencji, że nasze domowe kosmetyki nie tylko są ekologiczne, lecz także nie mamy im nic do zarzucenia w kwestiach moralnych, koniecznie musimy sprawdzić nie tylko pochodzenie poszczególnych składników, lecz także sposób ich wytworzenia. Szczególnie czujni musimy być względem kawy i kakao.kosmetyki2

Wytwarzanie kosmetyków to nie tylko ulga dla portfela, lecz także doskonała zabawa. Możliwość odprężenia po ciężkim dniu i poczucie, że udało nam się zrobić coś dla siebie. Samodzielnie przygotowane kosmetyki mogą być także doskonałym prezentem. Wystarczy pięknie zapakować i zyskujemy pewność, że nasz prezent będzie równie oryginalny co przydatny.

 

Podnoszenie kompetencji

Jeśli porady dostępne w Inteecie nas nie przekonują, większą pewność w robieniu domowych kosmetyków zyskać możemy biorąc udział w specjalnych warsztatach. Znajdziemy je bez większych problemów w każdym większym mieście. Wybierać możemy spośród kursów weekendowych, kilkumiesięcznych, stacjonaych i wyjazdowych. Uczestnicy warsztatów mogą nauczyć się m.in. jak samodzielnie wykonać krem, peeling, odżywkę do włosów, a nawet jak zrobić naturalną szminkę.

tekst: Agnieszka Mróz

źródło fot.: www.pixabay.com

REKLAMA
REKLAMA