REKLAMA
Anywhere logo

Ruszyły loty Amsterdam-Gdańsk linii KLM

2017-05-18
...
W poniedziałek 15 maja na Lotnisku Gdańsk im. Lecha Wałęsy wylądował pierwszy samolot holenderskich linii KLM z Amsterdamu. Tym samym zainaugurował długo wyczekiwaną trasę, która wiele zmieni w regionalnym ruchu lotniczym.

Jak powiedział Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Tomasz Kloskowski, był to bardzo ważny dzień w życiu lotniska:

„Z pewnością fakt, że po długich negocjacjach udało nam się zaprosić do Gdańska takiego przewoźnika sieciowego, jakim jest KLM, to jeden z naszych największych sukcesów. Dzisiaj nie będziemy mówili o doskonałych wynikach Portu Lotniczego Gdańsk, o naszym rozwoju, o budowie Airport City, dzisiaj najważniejszy jest KLM.”

Samolot przywitał tradycyjny salut wodny, a pasażerów obdarowano drobnymi upominkami. Na uroczystej inauguracji trasy byli obecni także Dyrektor Generalny KLM i Air France na region ACE (Alpy i Europa Środkowa), Yeshwant Pawar oraz Ambasador Królestwa Niderlandów, Ron van Dartel.

klm

„Obserwujemy duży popyt na loty do Gdańska ze strony pasażerów z Holandii i Europy Zachodniej, ponieważ jak wiemy Miasto Gdańsk z tak długą historią stanowi bardzo popularny i interesujący cel turystyczny. Co więcej, polska gospodarka ma się dobrze, więc jest to kolejny argument za tym, aby zawitać właśnie tutaj, do północnej Polski. Jesteśmy w centrum czwartej co do wielkości aglomeracji w Polsce z olbrzymim potencjałem ekonomicznym. Dzięki nowemu rejsowi KLM firmy działające w regionie Gdańska będą miały wygodne, codzienne połączenie lotnicze” – powiedział Dyrektor Pawar.

Jak podsumował Ambasador van Dartel, nowe połączenie jest znakiem kwitnącej współpracy polsko-holenderskiej, która ma długą tradycję:

„Więzi te nawiązały się wieki temu, gdy Niderlandy i Polskę łączył handel na Bałtyku, czy nawet wcześniej, kiedy holenderscy farmerzy osiedlili się na Żuławach. Gdy spojrzymy na historię nowszą, Polska w minionych 28 latach zaznała ogromnego wzrostu gospodarczego. Jest to wynik ciężkiej pracy Polaków oraz integracji europejskiej. Owoce tego wzrostu są imponujące i dobrze widoczne także w Gdańsku i Pomorskiem.”

Dla podróżujących z Gdańska Amsterdam to nie tylko atrakcyjna destynacja – zarówno biznesowo, jak i turystycznie – ale też wspaniała baza wypadowa na wszystkie kontynenty świata. Lotnisko Amsterdam-Schiphol jest największym portem lotniczym w Holandii i jednym z głównych hubów w Europie Zachodniej. Fakt, że same linie KLM oferują stamtąd ponad ponad 200 kierunków, daje wyobrażenie o nowych możliwościach podróżowania. 

klm_2

Od 15 maja 2017 roku loty na trasie Gdańsk-Amsterdam odbywają się sześć dni w tygodniu, zaś od 21 maja dodany zostanie lot w niedzielę. W ten sposób będą one odbywały się codziennie, od poniedziałku do soboty o godzinie 14:05 i w niedzielę o 11:50 i potrwają niecałe dwie godziny. Samolotem obsługującym tę trasę jest Embraer E190 z 100 miejscami (20 w Klasie Biznes i 80 w Klasie Ekonomicznej). 

KLM to najstarsza linia lotnicza świata. W tym roku obchodzić będzie swoje 98. urodziny. W Polsce działa od 60 lat. Jest też jedną z najbezpieczniejszych i najpunktualniejszą na świecie. Stała obecność takiej linii w gdańskiej siatce połączeń niewątpliwie zwiększy możliwości nie tylko Lotniska Gdańsk, ale i całego regionu.

 

fot.: Tomasz Sagan

Galeria zdjęć


REKLAMA
REKLAMA